Avgiftsjuks med hytter

Hytter er innført som tømmer ved passering av grensen

Tollvesenet avdekket unndragelser av toll og avgifter for 767 millioner kroner i fjor. Det slår rekorden fra 2008.

 

 

Antallet privatpersoner og bedrifter som jukser med pris, varetype og forsendelsesdato i tolldeklarasjonen når de importerer varer, blir stadig høyere. I fjor anmeldte Tollvesenet 47 grove forhold. Det ga ny rekord med unndragelser på til sammen 767 millioner kroner, skriver Finansavisen.

Toll- og avgiftsdirektør Bjørn Røse er stolt over rekordfangsten, men samtidig bekymret for det han mener er tegn på at stadig flere nordmenn svindler ved innførsel av varer. I 2007 var tallet bare på 527 millioner kroner.

Blant forholdene Tollvesenets kontroller avdekket, var ferdige hytter som var deklarert som tømmer, klær som er deklarert med altfor lav pris og båter som blir deklarert uten å ta med den dyre motoren som sitter på.

 

Del på:

Tips en venn

- Du kan tipse fler ved å skille e-post med komma.
Ingen kommentarer er lagt til artikkelen!
Bli den første til å kommentere ved å fylle ut skjemaet under.

Kommentér

Vis respekt for andre lesere og omtalte personer.
Kommentaren kan være inntil 1000 tegn.

Visuell bekreftelseskode:

Siste nytt fra Bygg

Førpremiere på Cat 8-tonner

Caterpillar lanserer i disse dager en helt ny 8 tonns minigraver, Cat 308E CR. I den forbindelse vil Pon Equipment vise frem maskinen på utvalgte steder i Norge.

Les saken [10.02.2012]

Optimera åpnet nytt proffsenter

Onsdag 25. januar åpnet Optimera Grorud nytt, stort proffsenter på 600 kvm i Østre Aker vei 253.

Les saken [10.02.2012]

Tre leverte tilbud på Aust-Lofoten videregående skole

Tilbudene er kommet fra entreprenørene Bjørn Bygg, HENT og NCC.

Les saken [10.02.2012]

“Fra festtaler til praktisk handling"

Rv.2 prosjektet har sammen med Skanska Norge AS signert et felles utarbeidet samhandlingsdokument, som gjennom 8 punkter forplikter byggherre og entreprenør til et målrettet samarbeid, skriver vegvesen.no.

Les saken [10.02.2012]

Dårlige rutiner ved kjøp og salg av eiendom i stiftelser

Mange norske stiftelser har for dårlige rutiner når de kjøper eller selger fast eiendom. Dermed øker sjansen for feil eller misligheter i stiftelsene. Det er konklusjonen etter en stikkprøvekontroll som Stiftelsestilsynet har gjennomført.

Les saken [10.02.2012]

1000 nye studentbustader

Kunnskapsdepartementet har fordelt 242 millionar kroner til bygging av 1039 nye studentbustader for 2012.

Les saken [10.02.2012]

Stopp i sluttføring av ny skole

Det er full konflikt mellom Øksnes kommune og Øksnes Entreprenør i forbindelse med sluttføring av nye Myre skole.

Les saken [10.02.2012]

Over 8 prosent økning i innlandstrafikken

I alt reiste 3 187 115 passasjerer til eller fra en av Avinor lufthavner i januar.

Les saken [10.02.2012]

Milliardoverskudd for BKK

BKKs foreløpige regnskapstall for 2011 viser et resultat etter skatt på 1 143 millioner kroner.

Les saken [10.02.2012]

Vil gi kommunene mer handlingsrom

Alle kommuner, uavhengig av størrelse, skal ha tilbud om de samme tjenestene, slår regjeringen fast.

Les saken [10.02.2012]

God sikkerhet avgjørende for AMS-utrulling

Nettselskapene må få på plass sikkerhetstiltak for å sikre at systemene for avanserte strømmålere (AMS) ikke fører til strømbrudd, viser en sårbarhetsvurdering NVE har fått gjennomført.

Les saken [10.02.2012]

Nei til kraftutbygging i Gloppen

Olje- og energidepartementet mener utbygging i Myklandsdalen i Nordfjord vil være negativ for landskapsopplevelsen.

Les saken [10.02.2012]

Seks og et halvt års fengsel for 100 boliginnbrudd

En 42-årig serbisk mann er i Borgarting lagmannsrett dømt til fengsel i seks og et halvt år for nærmere 100 boliginnbrudd eller forsøk på det over hele Østlandet.

Les saken [10.02.2012]

Lærlinger angrer ikke på karrierevalget

9 av 10 lærlinger i Trøndelag opplever byggenæringen som en attraktiv yrkesvei og ingen angrer på valget de har gjort.

Les saken [10.02.2012]

Siste kommentarer

Vis flere