Stor interesse for miljøkartlegging
Stadig flere kommuner blir klar over de nye kravene til miljøkartlegging av bygg.
– Det er derfor et økende behov for kompetente miljøkartleggere, og vi opplever stor interesse rundt RIFs utdanningstilbud, forteller miljørådgiver Eirik Wærner.
Denne uken samlet Rådgivende Ingeniørers Forening (RIF) nesten 40 deltakere fra rådgiver-, entreprenør- og avfallsbransjen til tredagers kurset Miljøkartlegging av bygg og anlegg i Oslo. Utdanningen regnes for å være Norges fremste innen fagfeltet.
Lovpålagt
Miljøkartlegging av bygninger ble lovpålagt ved innføring av avfallsforskriftens kapittel 15 den 1. januar 2008. Mange kommuner var ikke foreberedt på denne forskriften, men mange har nå blitt klar over de nye kravene, delvis pga. en rekke seminarer som SFT har arrangert, hvor kommunale saksbehandlere har vært hovedmålgruppe.
- Dette har økt behovet for kompetente miljøkartleggere, og det er forventet at behovet vil øke enda mer når alle landets kommuner begynner å kreve at miljøkartleggingsrapporter skal leveres, forteller kursleder og høgskolekandidat i naturressursfag, Erik Wærner. Wærner er en drivende kraft i å etablere miljøkartlegging som disiplin i Norge, og det er han som har laget RIFs standard miljøkartleggingsrapport.
Populært
Rådgivende Ingeniørers Forening har i flere år arrangert et dagskurs i miljøkartlegging. I 2008 ble det arrangert en “pilot-kurs” hvor temaet ble utvidet til 2,5 dag.
- Erfaringene fra dette kurset har gjort at vi nå arrangerer et kurs over 3 dager. Dette er nødvendig for å få tilstrekkelig dybdekunnskap til å forstå omfanget av hva en miljøkartlegging skal/kan omfatte, forteller Wærner.
- Man blir ikke ferdig utlært miljøkartlegger av dette kurset, men man lærer at det er behov for mye praktisk erfaring for å bli en god kartlegger, sier Wærner.
Bli den første til å kommentere ved å fylle ut skjemaet under.
Siste nytt fra Bygg
Førpremiere på Cat 8-tonner
Caterpillar lanserer i disse dager en helt ny 8 tonns minigraver, Cat 308E CR. I den forbindelse vil Pon Equipment vise frem maskinen på utvalgte steder i Norge.
Optimera åpnet nytt proffsenter
Onsdag 25. januar åpnet Optimera Grorud nytt, stort proffsenter på 600 kvm i Østre Aker vei 253.
Tre leverte tilbud på Aust-Lofoten videregående skole
Tilbudene er kommet fra entreprenørene Bjørn Bygg, HENT og NCC.
“Fra festtaler til praktisk handling"
Rv.2 prosjektet har sammen med Skanska Norge AS signert et felles utarbeidet samhandlingsdokument, som gjennom 8 punkter forplikter byggherre og entreprenør til et målrettet samarbeid, skriver vegvesen.no.
Dårlige rutiner ved kjøp og salg av eiendom i stiftelser
Mange norske stiftelser har for dårlige rutiner når de kjøper eller selger fast eiendom. Dermed øker sjansen for feil eller misligheter i stiftelsene. Det er konklusjonen etter en stikkprøvekontroll som Stiftelsestilsynet har gjennomført.
1000 nye studentbustader
Kunnskapsdepartementet har fordelt 242 millionar kroner til bygging av 1039 nye studentbustader for 2012.
Stopp i sluttføring av ny skole
Det er full konflikt mellom Øksnes kommune og Øksnes Entreprenør i forbindelse med sluttføring av nye Myre skole.
Over 8 prosent økning i innlandstrafikken
I alt reiste 3 187 115 passasjerer til eller fra en av Avinor lufthavner i januar.
Milliardoverskudd for BKK
BKKs foreløpige regnskapstall for 2011 viser et resultat etter skatt på 1 143 millioner kroner.
Vil gi kommunene mer handlingsrom
Alle kommuner, uavhengig av størrelse, skal ha tilbud om de samme tjenestene, slår regjeringen fast.
God sikkerhet avgjørende for AMS-utrulling
Nettselskapene må få på plass sikkerhetstiltak for å sikre at systemene for avanserte strømmålere (AMS) ikke fører til strømbrudd, viser en sårbarhetsvurdering NVE har fått gjennomført.
Nei til kraftutbygging i Gloppen
Olje- og energidepartementet mener utbygging i Myklandsdalen i Nordfjord vil være negativ for landskapsopplevelsen.
Seks og et halvt års fengsel for 100 boliginnbrudd
En 42-årig serbisk mann er i Borgarting lagmannsrett dømt til fengsel i seks og et halvt år for nærmere 100 boliginnbrudd eller forsøk på det over hele Østlandet.
Lærlinger angrer ikke på karrierevalget
9 av 10 lærlinger i Trøndelag opplever byggenæringen som en attraktiv yrkesvei og ingen angrer på valget de har gjort.

























































































