Høyre vil modernisere utdanning i yrkesfag

Høyre vil skreddersy læreplanene for yrkesfag i den videregående skolen. En ungdom som vil bli snekker, trenger ikke lese 1700-tallsdikt, sier partileder Erna Solberg.
* Høyre vil omgjøre læreplanene for teoretiske fag for dem som velger yrkesfaglig retning i den videregående skolen.
* Partileder Erna Solberg mener at dagens system fører til at mange ungdommer gir opp skolen og havner i gruppen ufaglærte.
* Satt på spissen mener Høyre at en snekker ikke behøver å lære seg diktanalyse.
* Teorien må innrettes slik at den støtter opp om den faglige delen, ikke skaper fremmedfølelse og frustrasjon.
* Yrkesfaglig retning skal ikke være en blindgate, en snekker skal kunne bli bygningsingeniør ved å legge teoretiske studiemoduler på toppen av sin yrkesfaglige kjerneutdannelse.
*Høyre vil åpne for alternative opplæringsløp og ber bedriftene tilby egen utdannelse, gjerne i samarbeid med den offentlige skolen. Dette skal kunne gi både fagbrev og studiekompetanse.
Høyrelederen mener det norske samfunnet vil få et skrikende behov etter kompetent arbeidskraft i årene framover, og svaret på det er ikke høyere teoretisk utdanning.
– Vi trenger omsorgspersoner, bilmekanikere, snekkere og rørleggere. Uten disse vil ikke samfunnet vårt fungere. Og vi kan ikke i lengden basere oss på import av arbeidskraft. Høyre vil derfor heve statusen til yrkesfagene. Dannelse er fint, men den kommer ikke alltid gjennom diktanalyse, sier Solberg.
Yrkesfagløftet var hovedtema da hun søndag innledet Høyres felleskonferanse, der sentralstyret, stortingsgruppen, fylkessekretærer og ansatte i partiapparatet skal tenke politikk med sikte på valget i 2011.
Ikke relevant
– Mange ungdommer dropper ut av skolen. De ønsker en yrkesutdannelse, men erfarer at opplegget ikke er relevant. Altfor mange gir opp og ender i gruppen ufaglærte, en gruppe som er overrepresentert på trygdestatistikken, sa Solberg.
Høyre vil at fellesfagene skal tilpasses og skreddersys. Innretningen på teorien i basisfagene må være relevant for yrkesveien til den enkelte. Selvsagt skal en ungdom lære engelsk, men skal han bli bilmekaniker, må han lære de ordene og uttrykkene han finner i instruksjonsbøkene, ikke livsfjern tekstanalyse.
Det skal derfor utarbeides separate læreplaner og eksamener i fellesfag som norsk, matematikk, engelsk og naturfag. De som velger yrkesfaglig retning, skal ikke ha færre timer enn de som skal videre til høyere utdanning, men innholdet skal knyttes mer til det valgte yrket.
– Målet må være at den enkelte elev får tatt ut hele sitt potensial. Det skjer ikke i dag. Vi må endre innholdet i den yrkesfaglige utdannelsen, både fordi det er meningsfullt for den enkelte, og fordi samfunnet trenger det. Kjernen er en tettere kobling mellom fag og teori, sier Solberg.
Moduler
Høyre vil ha slutt på oppfatningen om at yrkesfaglig retning er en blindgate. Det skal være mulig for en snekker å utdanne seg videre til bygningsingeniør, uten at den tilpassede teorien som ligger i snekkeryrket, skal hindre senere kvalifikasjon til høyere utdannelse.
Forskjellige moduler skal kunne legges på toppen av den opprinnelige yrkesfaglige utdannelsen, uten øvre aldersgrense.
– Vi oppfordrer ulike bransjer til selv å utvikle tilbud gjennom egne, yrkesrettede linjer, gjerne i samarbeid med den offentlige skolen, sier Solberg.
Hun understreker at en reformert yrkesutdannelse ikke på noen måte senker ambisjonene for teoretisk kunnskap, men løfter den fagrelaterte delen av teorien. Dette vil ifølge Høyre gi dyktigere, tryggere og mer motiverte elever i yrkesfagene.
– Jeg hører at kunnskapsminister Kristin Halvorsen sier hun vil ha ro i skolen og ingen store reformer på en stund. Men vi kan ikke frede et system som ingen synes de har utbytte av, verken lærere, elever, bedriftene eller samfunnet. Vi vil gjenreise respekten for yrkesfagene og utfordrer resten av Stortinget, sier Solberg.
Bli den første til å kommentere ved å fylle ut skjemaet under.
Siste nytt fra Bygg
Cityprisen til Aspelin Ramm og Vulkan
Mottok prestisjeprisen på Citykonferansens gallamiddag torsdag kveld.
Burmeister har igjen fått norske eiere
Burmeister i Norge, med danske eiere de seneste 3 årene, er igjen blitt norsk eiet.
Flyplassjobber til Aurstad og YIT
De to siste store anbudene i forbindelse med rullebaneforlengelsen på Kristiansund lufthavn Kvernberget er nå fordelt, melder Tidens Krav.
Nytt bryggeri bygges i Troms
Med byggingen av et nytt, miljøvennlig bryggeri vil Mack åpne for en overgang fra gjenbruks- til gjenvinningsflasker.
River "trafikkmaskinen"
Rivearbeidene i Bjørvika i Oslo sentrum er i full gang. Se "trafikkmaskinen" forsvinne bit for bit. (Bildekarusell)
Søker etter mur- og betongkandidater
Juryen for Murverksprisen og Betongtavlen søker etter kandidater til de respektive prisene.
Lagerarbeider døde etter fall i Vennesla
Mannen som ble alvorlig skadd i et fall i en lagerbygning i Vennesla i Vest-Agder torsdag ettermiddag, døde senere av skadene.
– Bli med på "den grønne revolusjonen"
– Bare den som evner å fornye seg, vil overleve, sa Petter Stordalen og utfordret eiendomsbransjen til å kaste seg med på det han kalte ”den grønne revolusjonen”.
Grønne leieavtaler
Torsdag la Norsk Eiendom fram sitt opplegg rundt «Grønne Leieavtaler» på Citykonferansen i Oslo.
Sjefsskifte i Icopal
Lederskifte i den norske Icopal-virksomheten. Lars Næss (59) erstattes av dansken Søren Drewsen (45).
EØS-pendlere slipper å flytte til Norge
Mange EØS-borgere som pendler til Norge for å jobbe kan nå slippe å melde flytting hit.
Ny direktør i Skifte eiendom
Marit Jakobsen Leganger tiltrer som ny direktør i Skifte eiendom 1. mars 2012.
- Regjeringen svekker bioenergisatsingen i Norge
Mandag 6. februar varslet Statens Landbruksforvaltning (SLF) at de vil redusere satsene til energiflisordningen med om lag 17 prosent.
Veidekke venter høyere IFRIC-resultat
Veidekke venter betydelig høyere IFRIC-resultat enn segmentresultat i 4. kvartal 2011.
























































































