Oslo Børs eneste aksjemarked i pluss i Europa
Etter en begredelig mandag, steg verdien av aksjene på Oslo Børs tirsdag, til tross for ny regjeringsuro i Hellas. Aksjemarkedet i Oslo var det eneste med framgang i hele Europa.
Hovedindeksen steg 0,48 prosent til 402,84 poeng.
De store europeiske markedene steg fra start, men endte med røde tall på slutten av dagen. Den positive stemningen etter at det ble lagt fram positive økonomiske tall i Tyskland, ble snudd til nedtur da det ble kjent at regjeringssamtalene i Hellas brøt sammen.
I London falt FTSE-indeksen 0,51 prosent, DAX-indeksen i Frankfurt falt 0,79 prosent, og i Paris var CAC-indeksen ned 0,61 prosent.
En rekke av tungvekterne i Oslo bidro til oppgangen her hjemme. Statoil steg 0,6 prosent, Telenor-aksjen hele 3,03 prosent og Seadrill 2,36 prosent. Også Subsea 7, Yara og Royal Caribbean Cruises steg, med henholdsvis 1,4, 0,16 og 2,4 prosent.
Også oljeprisen steg tirsdag. Et fat nordsjøolje ble ved børsens stengetid omsatt for 111,08 dollar, en oppgang på 0,72 prosent. Amerikansk lettolje gikk for 94,68 dollar fatet, en oppgang på 0,38 prosent.
I Tokyo falt Nikkei-indeksen 0,81 prosent og Topix-indeksen 1,23 prosent, mens det i Hongkong var oppgang på 0,81 prosent på Hang Seng-indeksen.
Bli den første til å kommentere ved å fylle ut skjemaet under.
Siste nytt fra Bygg
Velux nominert til EUs miljøpris
Velux Gruppens forsknings- og utviklingsprosjekt Model Home 2020 er nominert til EU-kommisjonens prestisjefylte miljøpris, Sustainable Energy Europe Award 2012.
Firedoblet norsk boligkjøp på solkysten
Mens finanskrisen rir kontinentet og norsk økonomi går så det suser, ser nordmenn igjen mot det spanske boligmarkedet.
Ny daglig leder i Ingeniørfirmaet L.S. Solland
Tom B. Fjeldstad er ansatt som ny daglig leder i Ingeniørfirmaet L.S. Solland AS. Han overtar etter Leif W. Solland.
Reinertsen lander ny kontrakt på Fornebu
Reinertsen AS signerte 11. mai ny kontrakt med byggherre Hundsund AS på Arcasa tun 3, med 42 nye boliger på Fornebu.
Lokal godkjenning i strid med EØS-regler
Plan- og bygningslovens krav om godkjenning for såkalt lokal ansvarsrett er ikke i samsvar med Norges forpliktelser etter tjenestedirektivet. EFTAs overvåkningsorgan ESA ber Norge om å melde fra om endringer av lovverket innen to måneder.
NBBL: Positivt møte med helseministeren
Representanter fra NBBL var onsdag 14. mai i møte med Helse og omsorgsminister Anne-Grethe Strøm Erichsen. Tema var hvordan private aktører kan samarbeide med kommunene om bygging av omsorgsboliger.
Varsler streik for mer enn 16.000
Fra neste torsdag kan mer enn 16.000 kommuneansatte gå ut i streik hvis ikke Riksmekleren finner en løsning i tarifforhandlingene mellom de ansattes organisasjoner og KS.
BM Carlsen fyller hullet etter Zeiner
Etter at Byggmakker Zeiner i Tønsberg er solgt til konkurrenten Optimera, fyller Carlsen Fritzøe Handel hullet og etablerer en ny avdeling av Byggmakker Carlsen i byen.
Vil ikke skille ut Jernbaneverket
Finansminister Sigbjørn Johnsen går tilbake på et forslag han kom med som fylkesmann om å omdanne Jernbaneverket til heleid statlig aksjeselskap eller statsforetak.
Internasjonal interesse for «Eksportvegen»
40 norske og utenlandske entreprenører møtte opp på tilbudsbefaringene på Tresfjordbrua og Vågstrandstunnelen.
– Smale veier forsinker bygging av midtdelere
Smale veier er forklaringen på at det ikke har vært mulig å nå målet om å bygge 750 kilometer midtdelere, sa statsminister Jens Stoltenberg (Ap) i spørretimen onsdag.
1700-tallsgård restaureres i Oslo
Midt mellom blokker, trafikkerte veier og et kjøpesenter på Tveita ligger Tveten gård fra 1700-tallet. Gården blir nå restaurert i samarbeid mellom Oslo kommune og entreprenøren Skutle/Kruse Smith. (Bildekarusell)
NCC bygger E18 Homstvedt-Melleby
NCC Construction Norge er tildelt kontrakten for bygging av ny E18 i Østfold, strekningen Homstvedt-Melleby.
AF river for Statoil
AF Gruppen (AFG) er blitt tildelt en kontrakt med Statoil, på vegne av Gassco som operatør, om riving og gjenvinning av stigerørsplattformen B-11.

































































































